Korzystanie z maszyn budowlanych zimą – możliwości i ograniczenia

2 min
Korzystanie z maszyn budowlanych zimą – możliwości i ograniczenia

Zima jest trudnym wyzwaniem dla maszyn budowlanych, zwłaszcza jeżeli zamierzasz z nich o tej porze roku korzystać. Dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio o nie dbać. W jaki sposób? O czym nie można zapomnieć i co koniecznie warto uwzględnić? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedź!

Ciężki sprzęt budowlany a śnieg, lód i błoto

Jednym z wyzwań, z którymi muszą sobie radzić osoby korzystające z maszyn budowlanych zimą, jest śnieg i towarzyszący mu lód. Co prawda obecnie maszyny powstają z myślą o pracy w bardzo różnych warunkach, jednak należy je dostosować do omawianej pory roku. Należy więc np. pamiętać, aby nie zostawiać śniegu i błota na podwoziu, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na kondycję całego urządzenia. Jeżeli zamierzasz korzystać ze sprzętu na gąsienicach, powinieneś dodatkowo sprawdzić, czy wszystkie rolki odpowiednio się obracają.

Oblodzone i zamarznięte grunty mogą doprowadzić do destrukcji osprzętu roboczego w koparkach oraz koparko-ładowarkach – mamy tu na myśli zwłaszcza zęby i krawędzie tnące łyżek. Co więcej, w takich warunkach szybciej zużywa się paliwo, nie są one korzystne również dla ogólnej kondycji maszyn. Jeśli już musisz korzystać ze sprzętu, najlepiej wcześniej podgrzać grunt oraz wstępnie go spulchnić – dzięki temu będziesz mógł dłużej eksploatować łyżki.

Maszyny budowlane w zimie a wahania temperatur

Kolejnym zagrożeniem, które czeka na maszyny budowlane w zimie, są wahania temperatur. Doprowadzają one często do problemów w obrębie hamulcowych maszyn kołowych. Woda trafia wówczas do układu zasilania paliwem, a to z kolei – do wykształcania się rdzy. Co więcej, mogą się w takiej sytuacji pojawić trudności z uruchamianiem silnika wysokoprężnego, dochodzi też nierzadko do osłabienia połączeń śrubowych, co w następnej kolejności uniemożliwia dalsze użytkowanie sprzętu.

Ciężki sprzęt budowlany a niskie temperatury

Jeśli chodzi o ciężki sprzęt budowlany, zagrożeniem, które „czyha” na jego właścicieli, jest ryzyko zamarznięcia oleju silnikowego oraz hydraulicznego. Na szczęście większość maszyn tego typu wyposażona jest w systemy grzewcze, które sprawiają, że do tego nie dochodzi. Nie mniej jednak należy używać paliwa, które jest przeznaczone do pracy w trudnych warunkach oraz podczas mrozu. Warto też dodawać do niego środek przeciw zamarzaniu. A jeżeli nie korzystasz z urządzenia przez pewien czas, pamiętaj o jego przepalaniu, a więc włączaniu na krótki czas. Sprawdzaj też systematycznie filtry paliwa.

Polecane artykuły

Chcesz sprzedać swoją maszynę na korzystnych warunkach? Skontaktuj się z nami!
przeczytasz w 2 minuty

Chcesz sprzedać swoją maszynę na korzystnych warunkach? Skontaktuj się z nami!

Przychodzi taki moment w firmie, kiedy uznajesz, że nadszedł czas na wymianę floty pojazdów na nową. Wtedy rodzi się pytanie, co zrobić ze sprzętem używanym. Okazuje się, że wcale nie musi on zajmować miejsca na placu czy w garażu i niszczeć nieużywany. Przeciwnie – może jeszcze posłużyć innym, a To ...

Maszyny JCB dla przemysłu i produkcji. Wybierz niezawodne rozwiązania na lata
przeczytasz w 2 minuty

Maszyny JCB dla przemysłu i produkcji. Wybierz niezawodne rozwiązania na lata

Twoja firma działa w branży przemysłowo-produkcyjnej? Szukasz maszyn, które wesprą realizację codziennych zadań, poprawią ich wydajność oraz podniosą jakość usług? JCB proponuje całą serię urządzeń przeznaczonych do wspierania Twojego biznesu. Są to bezawaryjne wózki widłowe Teletruk, ładowarki tele ...

Czy ładowarka teleskopowa potrafi pracować w ciasnych miejscach?
przeczytasz w 2 minuty

Czy ładowarka teleskopowa potrafi pracować w ciasnych miejscach?

Ładowarki kojarzą się z dużym i ciężkim sprzętem. Zazwyczaj takie właśnie są, chyba że potrzebujesz ich do pracy na ograniczonej przestrzeni. Wtedy warto rozważyć skorzystanie z modelu teleskopowego. Marka JCB proponuje maszynę o maksymalnej zwrotności, która świetnie poradzi sobie w każdych warunka ...